VINAŘSTVÍ STANISLAVA KREJČÍHO - VELKOBÍLOVICKÁ VÍNA

"Dobré víno tvoří dobrou náladu, dobrá nálada přináší dobré myšlenky,
 dobré myšlenky dávají vznik dobrým skutkům a dobré skutky dělají člověka člověkem..."

Naše vinařství se nachází v nejúrodnější části Jihomoravského kraje, v největší vinařské obci ČR ve Velkých Bílovicích. Jsme moderní vinařská firma přinášející na trh mladá, svěží vína s důrazem na odrůdový projev. Moderní styl vín podtrhuje i nová, moderní ambaláž. Vynikající klimatické podmínky, poloha a půdní složení zdejších tratí umožňují docílit dobré cukernatosti a kvality hroznů, což je první a nejdůležitější předpoklad pro výrobu kvalitních vín. Na vinicích o rozloze 20 ha je vysazená široká skladba 20 odrůd, 12 bílých a 8 červených. Z modrých hroznů vyrábíme zejména růžová vína a klarety.

Vinice leží ve čtyřech tratích:

  • Nová Hora a Obory - k.ú. Velké Bílovice
  • Slovenské a Sahary - k.ú. Mor. Žižkov.

Vyrábíme dvě kolekce vín:

  • Základní řada - najdete zde mladá, svěží a ovocná vína určená k denní konzumaci.
  • Prémiová řada - do této kolekce jsou zařazena každý rok jen ta nejlepší vína s archivačním potenciálem, vyrobená z hroznů méně zatížených keřů. Při vinifikaci leží delší dobu na jemných kalech, vína jsou tak plnější a zakulacená.

Technologie zpracování

Hlavní prioritou je kvalita vína, a k tomu jistě přispívá možnost zpracovávání nejmodernější technologií a dodržování maximální hygieny provozu.

Velmi důležité je šetrné zacházení s produktem již ve vinici, doprava do areálu a následné zpracování - odstopkování, doprava šnekovým a peristaltickým čerpadlem, práce s uzavřeným pneumatickým lisem bez přístupu vzduchu atd.

Využíváme nerezové nádrže s možností řízeného průběhu kvasného procesu moštu za účelem získání aromatických a harmonických vín u bílých odrůd.

Fermentace červených odrůd probíhá ve speciálních poloautomatických vinifikátorech a rotatancích bezoxidační metodou. Využitím možností této technologie a jablečno-mléčné fermentace výrazně zvyšujeme kvalitu těchto červených odrůd.

Historie

Naše firma, původně založená jako obchodní, se postupem času přeorientovala na zemědělský podnik s 25 ha ovocných sadů.

Jelikož jsme se dříve zabývali obchodem s vínem, v roce 2004 jsme využili možnosti před vstupem do EU a vysadili vlastní vinice na rozloze 20 ha. Na to v roce 2006 logicky navazovalo vybudování nového moderního provozu pro zpracování hroznů a výrobu vína.

Jsme členy Svazu integrované produkce, který dbá na ekologické pěstování ovoce, hroznů a výrobu vína.

Fotogalerie

VINICE

Foto: MICHAELA RUTTKAYOVÁ